Myślistwo


polowanie

Czy od młodzieńczych lat cięgnie Cię do lasu? Uwielbiasz zwierzęta, które od zawsze były częścią Twojego życia? A może interesujesz się bronią palną? Zarówno broń, las jak i zwierzęta łączy w sobie myślistwo. Myśliwych w Polsce z roku na rok przybywa. Skończyły się czasy, kiedy to mężczyźni zajmowali się zdobywaniem pożywienia, a kobiety zostawały, doglądając domu. A panie zamiast szukać obiadu w supermarkecie wybierają się do lasu. Liczba „dian”- kobiet myśliwych sięga ponad 2 000 i ciągle rośnie. Nie należy przy tym myśleć, że myśliwy to człowiek zajmujący się tylko polowaniem i co za tym idzie wytępianiem różnych leśnych gatunków zwierząt. Wręcz odwrotnie- w obowiązkach myśliwych leży wpływanie i zarządzanie fauną lasu. Co to znaczy? A no to, że łowczy dbają o to, aby każdy leśny gatunek utrzymywał odpowiednią formę i liczebność. Wiąże się to również z dokarmianiem zwierząt np. w zimę.

Jak zostać myśliwym? Należy zaliczyć egzamin z wiedzy myśliwskiej i odbyć specjalny staż w kole łowieckim. Po pozwolenie na broń palną musimy się zwrócić do Komendanta Wojewódzkiego Policji. Możemy zostać myśliwym zrzeszonym w kole łowieckim- przystąpić do koła łowieckiego. Wtedy jednak jesteśmy zobowiązani do uiszczania składek członkowskich. Można też zostać łowczym niezrzeszonym- nie płacimy składek, jednak możliwość polowań wtedy jest ograniczona. Już sam fakt posiadania broni dla niektórych bywa ogromną rozrywką, jednakże w życiu każdego myśliwego przychodzi pewien uroczy moment. Wreszcie, kiedy leśnictwo odnotuje iż na terenie jakiegoś koła populacja lisa niebezpiecznie się powiększa, ogłoszone zostaje np. 3- dniowe polowanie. Zapraszani są na nie członkowie okręgu, którzy wspólnie biorą udział w ceremoniale polowania. Poluje się również na dziki, kaczki, sarny, jelenie, borsuki czy kuny.

Sam moment polowania to niezwykle emocjonujące chwile. Myśliwi najczęściej rozstawiani są na skrajach lasu, w którym nagonka stara się wypędzać zwierzęta. Można sobie wyobrazić jak bardzo bije serce myśliwego, który zaczajony w ostatnich krzakach lasu słyszy jak w jego stronę biegnie wataha dzików spłoszonych przez psy i naganiaczy. Na koniec takiej eskapady w umówionym miejscu zbierana jest upolowana zwierzyna a myśliwi śpiewając pieśni oddają cześć upolowanym stworzeniom. Taki „zabieg” na leśnej faunie jest niekiedy niezbędny. Dzięki temu częściowo odstrzeliwując lisy myśliwy wpływają na przyrost mniejszych drobnych leśnych stworzeń, które bronić się nie mogą, takich jak zając. Myślistwo często zaszczepia w ludziach leśną pasję. Warunki pogodowe się nie liczą. Mówi się, iż dla myśliwego pogoda jest dobra, albo bardzo dobra. Jest to zajęcie bardzo pożyteczne dla przyrody i ekologii. Przy czym niewątpliwie dostarcza ogromnej ilości satysfakcji i wielu zapierających dech w piersiach opowiadań.